а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбремени

(се) разбременат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи од бреме, од товар, од обврски.
Англиски: relieve Албански: çliroj. çkarkoj
Примери:
Ги разбременивме кадрите од прекумерните обврски.
2. (се разбремени) Се ослободи од бреме, од товар, од обврски.
Англиски: relieve Албански: çliroj, çkarkoj
Примери:
Се разбременив од некои задолженија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи