а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбременет

разбременети
Вид збор: Придавка
Ослободен од бреме, од тежест, од обврски.
Англиски: relieved
FlexiMac
 менување на македонски глаголи