а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрее

(се) разбреат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне силно да брее, да реве.
Примери:
Во нашава куќа сѐ се разбреало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи