а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбран

разбрани
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) разбере
Англиски: understood
Примери:
Никогаш тој не бил разбран.
2. Кој може лесно да се разбере.
Англиски: understandable
Примери:
Со разбрани зборови.
3. Кој пројавува разбирање.
Англиски: reasonable
Примери:
Разбран човек.
Детето е мирно и разбрано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи