а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбранува

разбрануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Направи да се појават бранови.
Англиски: wave Албански: dallgëzoj
Примери:
Ветрот го разбранува морето.
2. вознемири, обеспокои, возбуди
Англиски: stir Албански: shqetësoj, trazoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа вест многу го разбранува.
3. (се разбранува) Направи да се појават бранови.
Англиски: wave Албански: dallgëzohet
Примери:
Се разбранува морето.
4. (се разбранува) се вознемири, се обеспокои, се возбуди
Англиски: stir Албански: trazoj, shqetsoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Душата ми се разбранува.
Изведенки
разбранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи