а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрануван

разбрануваните
Вид збор: Придавка
1. од разбранува
Примери:
Разбранувано море.
2. вознемирен, возбуден
Англиски: excited
Примери:
На разбрануваните гради.
Разбрануваната јавност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи