а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрано

Вид збор: Прилог
1. разбран
Англиски: reasonably
Примери:
Стариот зборуваше толку разбрано.
2. Обично како одговор на прашање, наредба и сл.
Англиски: yes, Sir
Употреба: Воен термин
Примери:
Разбрано, господине генерал!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи