а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрани

разбранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да се појават бранови.
Англиски: wave Албански: valëvitet
Примери:
Ветрот го разбрани морето.
2. вознемири, возбуди
Англиски: stir Албански: trazoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Никаков одговор нема да го разбрани.
Го мачеа спомените што ги разбрани.
3. (се разбрани) Почне да се движи во бранови, дојде во состојба на бранување.
Англиски: wave Албански: valëvitet
Примери:
Водата се разбрани доцна попладне.
4. (се разбрани) Почне да се движи.
Англиски: undulate Албански: lëviz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Толпата се разбрани во исчекување.
5. (се разбрани) се вознемири, се возбуди
Англиски: stir Албански: shqetësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Душата ѝ се разбрани.
6. (се разбрани) Се пренесе како бран, се рашири.
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Немирот не само што нѐ секна туку и се разбрани.
Извиците се разбранија насекаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи