а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбранет

разбранетиот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) разбрани
2. Што има форма, што е во вид на бран.
Англиски: wavy
Примери:
разбранета ливада
разбранети ридишта
3. Што е во движење, во акција.
Англиски: agitated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само ги следеше своите разбранети мисли што силно надојдуваа.
Продолжи да оди напред во разбранетата толпа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи