а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбради

разбрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. одврзе, симне шамија
Албански: zgjidh shaminë
Примери:
Ја разбради жената.
2. (се разбради) Се одврзе, ја симне шамијата.
Албански: heq shaminë
Примери:
Што си се - разбрадила?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи