а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбој

мн. разбои
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа или машина за ткаење.
Англиски: loom Албански: vegjë, vek
Примери:
Ткае на разбој.
2. Гимнастичка опрема.
Англиски: bars Албански: shufër, pajisje gjimnastikore
Употреба: Спорт
Примери:
Вежби на разбој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи