а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбојнички

разбојничкиот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на разбојник, својствен на разбојник.
Англиски: predatory
Примери:
Разбојничка чета.
Разбојничко гнездо.
Разбојнички напад.
Изведенки
разбојнички прил.
На начин својствен на разбојници.
Пример: Беа нападнати разбојнички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК