а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разборува

(се) разборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне многу да зборува.
Англиски: chatter
Примери:
Се разборувавме по пат како пазарџии.
Работниците повторно се разборуваа сакајќи да изразат дека не им е многу лесно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи