а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разборит

разборити
Вид збор: Придавка
Што е разумен, разбран.
Англиски: reasonable, prudent
Примери:
Учен и разборит човек
(нар. поез.) Попеј ми една лепа песна / колку да е песна гласовита / и две толку да е разборита.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи