а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разболување

Вид збор: Именка, среден род
Состојба на болест.
Англиски: illness
Примери:
Едно разболување – умирање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи