а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разблуди

разблудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого разблуден.
Албански: bëj të kurvërohet
2. (се разблуди) Стане разблуден.
Албански: kurvërohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи