а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разблуден

разблудна
Вид збор: Придавка
1. блуден, развратен
Англиски: licentious
Примери:
Разблудни жени.
Гнезда на разблудни птици.
2. бунтовен
Англиски: rebellious
Примери:
Разблудно време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи