а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разблуда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Блуд, распуштеност, разврат.
Англиски: obscenity Албански: kurvëri, ptostitucion
2. Спротивно на заблуда.
Англиски: clarification Албански: sqarim, pastrim
Примери:
Има заблуда, има и разблуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК