а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разблика

разбликаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За вода, течност - блика, истекува со силен интензитет, во големо количество.
Англиски: gush
Примери:
Водата разблика од пукнатината на браната.
2. Се рашири со голем интензитет.
Англиски: spread
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жеже, светлината разблика под топлото сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК