а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разблажи

разблажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23168
1. Обично за течност - со додавање нешто направи поблаго, ја разредува течноста со додавање вода или др.
Англиски: dilute Албански: t'holloj
Примери:
Го разблажи виното со вода
Ја разблажи киселината.
2. смири
Англиски: calm down Албански: qetësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето ми го разблажи.
3. (се разблажи) Стане поблаг; се разредува течноста со додавање вода или др.
Англиски: dilute Албански: t'holloj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК