а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбистри

разбистрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто бистро.
Англиски: clear up Албански: kthjelloj
Примери:
Со тоа ја разбистри водата.
2. Направи нешто јасно, пречисти, расчисти.
Англиски: clear up Албански: qartësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ги разбистри поимите.
3. (се разбистри) Стане бистар.
Англиски: clear up Албански: çiltërohet
Примери:
Небото се разбистри.
4. (се разбистри) Стане јасен.
Англиски: clear up Албански: qartësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разбистри малку ситуацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи