а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбирлив

разбирливи
Вид збор: Придавка
1. Достапен за разбирање, јасен.
Англиски: comprehensible
Примери:
Се задржуваше на тешко разбирливите места.
со разблрлив јазик
(разг.) разбирлива работа
2. Кој има блиски, достапни за разбирање погледи, мисли, сфаќања со некого.
Англиски: close
Примери:
Тој ми е разбирлив и близок.
3. Кој има основа, оправданост, кој може да се објасн.
Англиски: understandable
Примери:
Неговата постапка беше разбирлива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи