а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбира

разбираат; разбирам, разбирате; разбиравме
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 202
1. разбере
Англиски: understand Албански: kuptoj
Примери:
Верувам ја разбирате контрадикцијата.
2. (со предлогот од) Има познавање од нешто.
Англиски: know Албански: di
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој разбира од музика.
Разбира дури отаде!
3. (за јазик) знае, владее
Англиски: speak Албански: flet
Примери:
Тој разбира турски.
4. Признае вредност на некого или на нешто.
Англиски: understand Албански: kuptoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Да имаш добра куќа - тоа го разбирам (за) живот.
5. (се разбира) се разбере
Англиски: understand Албански: kuptoj
Употреба: Разговорно
Изрази
(разг.) Разбира колку свиња од диња (колку магаре од кантар).
Разбира дури отаде! - многу добро знае, сѐ разбира.
Се разбира - секако, јасно е, се знае.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК