а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбирање

мн. разбирања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) разбира
Англиски: understanding Албански: kuptim
Примери:
разбирање на улогата
Разбирање на англискиот јазик.
меморандум на разбирање
2. убедување, сфаќање, поглед
Англиски: conviction Албански: kuptim, bindje
Примери:
Умаше напредни разбирања по тоа прашање.
Фалсификатори на напредните разбирања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи