а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбие

разбијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со удирање направи нешто на парчиња.
Англиски: break Албански: copëtoj
Примери:
Ја разби детето стомната со вода.
(разг.) Го разби мразот.
Топ не може да го разбие (толку е цврст, јак).
2. Со удар скрши, раскрои, разгроми.
Англиски: smash Албански: thej
Примери:
Ја разбиле вратата и влегле внатре.
Го разбиле катанецот, касата.
3. Нанесе пораз, победи; одржи предност во некоја игра, натпревар.
Англиски: defeat Албански: mund
Употреба: Воен термин
Примери:
Таму го разбија непријателот.
Ги разбивме Германците.
Успеа да го разбие нападот на противникот.
Црниот упорно се бранеше, но најпосле беше разбиен.
4. повреди, разруши, расипе
Англиски: shatter Албански: lëndoj
Примери:
На таа удолница ја разби колата.
Бранови го разбија коработ.
5. Со удар повреди некој дел на телото.
Англиски: smash Албански: godas
Примери:
Му го разби носот.
6. сруши, уништи, погуби
Англиски: destroy Албански: shkatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ја разби последната надеж.
Сакаше да го разбие единството на работничкото движење.
7. Направи на делови; за пари - размени, раситни.
Англиски: change Албански: ndërroj
Примери:
Групата беше голема, та мораа да ја разбијат.
Разбиј ми ја илјадарката.
8. (се разбие) Распрсне се од удар.
Англиски: shatter Албански: godas
Примери:
Брановите се разбија од брегот.
9. (се разбие) Се скрши, се распадне на парчиња.
Англиски: shatter Албански: coptojë
Примери:
Нешто тропна, сигурно се разбило некое стакло.
10. (се разбие) Повреди некој дел на своето тело при удар.
Англиски: injure Албански: lëndoj
Примери:
Паднав и се разбив целиот.
11. (се разбие) Раздели се на делови, трупи.
Англиски: split Албански: coptoj
Примери:
Одредот се разби на неколку групи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи