а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбиен

разбиениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) разбие
2. Што се протега на голем простор, чии делови не се збиени, не се поврзани.
Англиски: dispersed
Примери:
Село од разбиен тип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи