а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбивач

мн. разбивачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што крши, обива, разбива.
Англиски: destroyer
Примери:
Тој е разбивач на визби.
2. Тој што предизвикува растројство, што дејствува разорно.
Англиски: destroyer
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вие сте разбивачи на единството во организацијата.
Изведенки
разбивачка ж.
мн. разбивачки
Пример: разбивачки на забави
FlexiMac
 менување на македонски глаголи