а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбесни

разбеснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого бесен.
Англиски: enrage Албански: hidhëroj, tërboj
Примери:
Тоа уште повеќе го разбесни.
2. (се разбесни) стане бесен; стане лут
Англиски: rage Албански: tërbohem
Примери:
Кога се разбесни, никој не можеше да го смири.
(разг.) Се разбесниле како мачки во сечко (во февруари).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи