а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбеснет

разбеснетиот
Вид збор: Придавка
Што е многу бесен, гневен, жесток.
Англиски: furious
Примери:
разбеснети коњи
разбеснето море
разбеснети бранови
Изведенки
разбеснето прил.
Пример: Срцето бие разбеснето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи