а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбега

разбегаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се растрча на сите страни.
Англиски: run away Албански: shpërndaj, ik në çdo anë
2. (се разбега) (само мн. и 3 л. едн.)
Англиски: run away Албански: ik, largohem
Примери:
За миг се разбегаа по куќите.
Се разбега војската.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи