а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбандори

(се) разбандорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да дрдори, се расприкаже.
Англиски: chatter
Употреба: Разговорно
Примери:
Се разбандориле и не им текнува да престанат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК