а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ражниште

мн. ражништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42284
Странична ограда на кола, обично воловска, со малку заострени вертикални штички, што се става при превоз на снопје, сено и сл.
Примери:
Изделкај ражништа за воловска кола.
Речиси сите се служевме со воловски коли со ражништа.