а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ражен

мн. ражни
Вид збор: Именка, машки род
За печење месо на жар.
Англиски: skewer Албански: skarë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќе го печат на ражен.
Изрази
(посл.) Зајакот в планина, а тој ражен готви / раженот на оган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи