а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раженче

мн. раженца
Вид збор: Именка, среден род
1. ражен
Англиски: skewer Албански: skarë
Употреба: Деминутив , Гастрономија
2. Ситни парченца месо печени на жар.
Албански: mish në skarë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Изеде две раженчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи