а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рад

рада
Вид збор: Придавка
волен, се сложува
Англиски: agreeable
Употреба: Народна поезија
Примери:
Али си рада, девојче, вечер да дојдам.
Рада сум, рада, јуначе, вечер да дојдеш! / мојата мајка, јуначе, уште порада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи