а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радосен

радосни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1870
1. Кој преживува чувство на радост; исполнет со радост.
Англиски: cheerful
Примери:
Блаже беше како ретко кога радосен.
Играа радосни и весели.
Се слушаа радосни извици.
радосни чувства
2. Кој изразува радост.
Англиски: cheerful
Примери:
со радосен глас
со радосно лице
3. Кој доставува радост.
Англиски: merry
Примери:
Ти носам радосна вест.
Ти носам радосно писмо.
радосни настани