а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ради

Вид збор: Предлог
заради
Англиски: because
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Не го правеше тоа ради себе, туку ради неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи