а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радијација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Лачење електромагнетна енергија од некое тело и самата енергија, енергија што материјалните честички или електромагнетни бранови насочено ја пренесуваат низ просторот; зрачи, зрачење.
Англиски: radiation Албански: rrezatim
Употреба: Физика
Примери:
сончева радијација
2. Распростирање во вид на зраци на нешто од центарот кон окружноста.
Англиски: radiation Албански: rrezatim
Употреба: Физика
3. Зрачење, распространување, ширење.
Англиски: spreading
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нејзините идеи имаат плодотворна радијација во една поширока смисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи