а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радијатор

мн. радијатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Уред за загревање простории, составен од поврзани, вертикални метални ребра низ кои протекува топла вода или пареа.
Англиски: radiator Албански: radiator
Употреба: Технологија
Примери:
Радијаторот нешто многу слабо грее, собава е речиси студена.
2. Кај мотори - уред за ладење на цилиндрите, ладилник.
Англиски: radiator Албански: radiator
Употреба: Технологија
Изведенки
радијаторски прид.
радијаторскиот
Пример: радијаторско ребро
FlexiMac
 менување на македонски глаголи