а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиус

мн. радиуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Права линија што соединува некоја точка на окружност со центарот.
Англиски: radius Албански: radius, rreze
Употреба: Математика
2. Големина на зафат, сфера на дејство.
Англиски: range Албански: radius, shtrirje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Голем радиус на дејство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи