а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиус-вектор

мн. радиус-вектори
Вид збор: Именка, машки род
Вектор што покажува од една почетна точка кон одредена точка.
Англиски: radius vector
Употреба: Математика , Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК