а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радио

мн. радија
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) Средство за безжично пренесување на сигнали и звуци.
Англиски: radio Албански: radio
Употреба: Технологија
Примери:
Радиото дава красни можности за запознавање на народите.
2. радиоапарат, радиоприемник
Англиски: radio Албански: radio
Употреба: Технологија
Примери:
Купија ново радио.
3. радиостаница
Англиски: radio station Албански: radiostacion
Употреба: Технологија
Примери:
Синоќа слушавме радио.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи