а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радио

Вид збор: Префикс
1. Прв составен дел на некои сложенки со значење: кој се однесува на радио-апарат, радиоиндустрија и др.
Англиски: radio Албански: radio
Употреба: Технологија
Примери:
радио-апарат
2. Прв составен дел на некои сложенки со значење: кој се однесува на радиум, радиоактивност, радијација.
Англиски: radio Албански: radio
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи