а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радио-телевизија

мн. радио-телевизии
Вид збор: Именка, женски род
Безжично пренесување сигнали, звуци и слики (по радио и телевизија) на голема оддалеченост со помош на електромагнетни бранови.
Англиски: television
Употреба: Технологија
Изведенки
радио-телевизиски прид.
радио-телевизискиот
Пример: радио-телевизиски сервис
FlexiMac
 менување на македонски глаголи