а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиофреквенција

мн. радиофреквенции
Вид збор: Именка, женски род
Број на треперења во секунда на радиобранови.
Англиски: radio frequency
Употреба: Физика
Примери:
Третман за убавина со радиофреквенција.
Изведенки
радиофреквентен прид.
радиофреквентни
Пример: радиофреквентни сигнали, радиофреквентна енергија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК