а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиофицира

радиофицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изгради, гради, мрежа за радиостаници; инсталира апаратура за радиоврска.
Употреба: Технологија
Примери:
Селото се радиофицира со средства собрани од населението.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи