а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиотелескоп

мн. радиотелескопи
Вид збор: Именка, машки род
Направа за проучување на космичките радиобранови во радиоастрономијата.
Англиски: radio telescope
Употреба: Астрономија
Примери:
Најголемиот радиотелескоп на светот наликува на сложувалка.
Изведенки
радиотелескопски прид.
Што се однесува на радиотелескоп.
Пример: радиотелескопски антени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи