а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиотелеграфски

Вид збор: Придавка
(кој се однесува на радиотелеграф и радиотелеграфија)
Примери:
радиотелеграфска станица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи