а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиотелеграфист

мн. радиотелеграфисти
Вид збор: Именка, машки род
(обично на бродови, авиони) Лице што предава и прима по радиотелеграф.
Англиски: communication officer
FlexiMac
 менување на македонски глаголи