а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

радиостаница

мн. радиостаници
Вид збор: Именка, женски род
Устројство за примање и предавање на радиобранови.
Англиски: radio station
FlexiMac
 менување на македонски глаголи